HRSMP przez okulary koordynatora, ale zza kierownicy

Rajd Wisły to nie rajd, to nawet nie ikona, to zjawisko! Trasy, odcinki, kibice, atmosfera i organizatorzy Rajdu Wisły są żywą i stale zaskakującą legendą polskich rajdów, a tegoroczna edycja przejdzie do historii jako przełomowa.


Każdy Rajd Wisły jest historyczny, bo zapisuje się złotymi zgłoskami w historii polskich rajdów. Zbliżająca się 63. edycja nie będzie wyjątkiem, lecz potwierdzeniem tej reguły. O tym wie każdy, kto choć raz uczestniczył w tej imprezie. Tym razem Rajd Wisły jest jednak po wielokroć historyczny:

  • Historyczny, bo zawodnicy z HRSMP już po razu drugi pojadą w tych zawodach;
  • Historyczny, bo po raz pierwszy jest to również runda Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność;
  • Historyczny, bo po raz pierwszy w dziejach polskich rajdów oba te cykle jadą w jednej imprezie;
  • Historyczny, bo po raz pierwszy w historii polskich sportów motorowych w jednym rajdzie mamy trzy cykle: RSMŚl, MPHRR oraz HRSMP.

Jeszcze kilka lat temu taki rajd był w Polsce zupełnie niewyobrażalny. Dziś jest faktem, a to dopiero początek. Warto zwrócić uwagę, że rajdy historyczne to wielki potencjał i to właśnie one stanowią przyszłość sportu rajdowego w Polsce i Europie. Wielu już to zauważyło, a co ważniejsze FIA i PZM dostrzegły szanse rozwoju, a organizatorzy poszczególnych rund także możliwości. Kibice i media to odbiorcy, których zainteresowanie jest ogromne i ważne dla wszystkich. Wszystkie kraje Europy, gdzie silna jest tradycja sportu samochodowego, uznały rajdy historyczne za najważniejsze zjawisko w rajdach ostatniej dekady. Tego nie można zlekceważyć.

To, że Rajd Wisły będzie kolejnym przełomem dla wiernych mu fanów, a jest ich dziesiątki tysięcy, to przykład miłości do tego sportu. Zaangażowanie w wysokie walory tego rajdu, okupione jest wielką konsekwencją, uporem i działaniem wbrew wszystkim przeciwnościom. To właśnie Andrzej Szkuta – dyrektor Rajdu Wisły od wielu lat wprowadza rajdy historyczne na polskie trasy rajdowe. To w znacznej mierze dzięki niemu HRSMP mogło powstać jako odrębny cykl i przekształcić się po roku w Mistrzostwa Polski. Wiadomym jest, że to Automobilklub Śląski od lat jest liderem w organizacji rajdów w Polsce organizując swoje rajdy perfekcyjnie, profesjonalnie, widowiskowo oraz bardzo bezpiecznie.

Rajd Wisły należy do najtrudniejszych technicznie i najbardziej wymagających w Europie. Odcinki są szybkie, kręte, wąskie, z wielką liczbą podjazdów, spadań, szczytów oraz niezliczoną liczbą patelni, zakrętów i innych rajdowych atrakcji. Są przy tym niezmiernie malownicze. Świadomość, że przed nami ten rajd jechała cała Polska przedwojenna i powojenna czołówka budzi wielki respekt wśród zawodników HRSMP, a udział w Rajdzie Wisły to dla każdego z nas to nobilitacja i zaszczyt.

Rajd Wisły jest wisienką na naszym rajdowym torcie i nie wyobrażamy sobie, by kiedykolwiek ten właśnie rajd nie znalazł się w naszym kalendarzu. Liczymy, że uda się przywrócić w przyszłym sezonie pełną jego długość i zapowiadamy, że jeśli tak się stanie to nie tylko gremialnie w nim wystartujemy, ale również zapewnimy, że rajd ten miał międzynarodowy charakter. Nie możemy się doczekać startu w 63.Rajdzie Wisły!

Mirosław Miernik – zza okularów i kierownicy koordynatora HRSMP.

 

Partnerzy