Bezpieczeństwo

Vademecum kibica

Sporty motorowe wbrew pozorom są co raz bardziej popularne. W związku z tym na organizatorów spada jeszcze większa odpowiedzialność za bezpieczeństwo na rajdzie. Jednak miejmy wszyscy świadomość, że współpraca w tym zakresie zarówno służb zabezpieczenia jaki i kibiców przyniesie pożądany skutek.

Organizator dba o bezpieczeństwo wygradzając miejsca szczególnie niebezpieczne, bezpośrednio nadzorując je. Jednak liczymy nasi Drodzy Kibice, że wykażecie się samodyscypliną i wszyscy wrócimy z rajdu zadowoleni. Tematyka rajdowa jest Wam zapewne dobrze znana aczkolwiek nie zaszkodzi przypomnieć parę istotnych rzeczy. Wszyscy obecni na trasie są zobowiązani do przestrzegania poleceń organizatorów, policji oraz służb porządkowych. Na każdym rajdzie wyznaczone są samochody z organizatorami, którzy przejeżdżając trasę zwracają baczną uwagę na rozmieszczenie i zachowanie publiczności. I tak:

  • 90 minut przed zawodnikami przejeżdża pierwszy radiowóz policyjny a po kwadransie następny.
  • 60 minut przed startem przejeżdża radiowóz organizatora oznaczony literą „C”.
  • 45 minut przed startem przejeżdża samochód oznaczony literą „B”.
  • 30 minut przed startem przejeżdża samochód oznaczony literą „A”.
  • 20, 15 i 10 minut przed pierwszym zawodnikiem przejeżdżają samochody oznaczone „000”, „00” i „0”

Pomiędzy wymienionymi wyżej samochodami po trasie rajdu przemieszczać się będą osoby wyznaczone przez GKSS PZM. Są to delegat ds. bezpieczeństwa zawodników i obserwator, a ich zadaniem jest kontrola przebiegu rajdu. W przypadku wątpliwości delegata co do bezpieczeństwa publiczności lub zawodników, dany odcinek specjalny zostanie odwołany. Wątpliwości mogą dotyczyć niewłaściwego wyboru miejsca przez publiczność lub niepodporządkowanie się przez nich zaleceniom organizatora lub służb zabezpieczenia. Dlatego apelujemy do publiczności by nie dopuścić przez osoby nieodpowiedzialne do zepsucia ciekawego widowiska sportowego, jakim jest rajd samochodowy.

 

 

10 Przykazań kibica rajdowego

  1. Nie rzucaj na drogę przedmiotów (kamieni, butelek, desek, gałęzi) mogących zagrozić bezpieczeństwu kierowców i kibiców.
  2. W trakcie obserwowania rajdu nie pij alkoholu, który powoduje opóźnienie reakcji.
  3. Nie przebiegaj drogi przed jadącymi samochodami, pojazd poruszający się z prędkością 90 km/h potrzebuje w przypadku suchej nawierzchni co najmniej 40 m na zatrzymanie się. Samochody rajdowe niektóre odcinki pokonują z prędkością 200 km/h.
  4. Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych na zewnętrznej stronie zakrętu oraz stronie wewnętrznej przy wyjściu z tego zakrętu.
  5. Nie pozostawiaj bez opieki dzieci.
  6. Nie zatrzymuj samochodu na trasie rajdu.
  7. Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora rajdu.
  8. Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych uniemożliwiających ucieczkę przed pojazdem, który wpadł w poślizg np. przy przydrożnych drzewach.
  9. Nie zapominaj zabrać z domu gwizdka. To nie żart, we współczesnym sporcie samochodowym biorą udział pojazdy z silnikami pracującymi bardzo cicho, gdy zauważysz taki pojazd użyj tego gwizdka, by ostrzec innych kibiców.
  10. Nie pozostawiaj bez ochrony zwierząt domowych, ich gwałtowne wtargnięcie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa zawodników i kibiców.

Partnerzy