Rajd Wisły: utrudnienia w ruchu
W sobotę, 15 września odbędzie się 64. edycja jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez w polskich sportach motorowych, czyli Rajdu Wisły. 100 rajdowych załóg będzie rywalizować na malowniczych drogach w gminach Wisła, Istebna, Milówka i Rajcza. Kierowcy i piloci będą się ścigać wyłącznie na zamkniętych i profesjonalnie zabezpieczonych odcinkach, co oznacza, że tego dnia w Beskidach wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym.
Zobacz mapy Rajdu Wisły wraz z informacjami o odcinkach czasowo wyłączonych z ruchu – LINK.
W tym roku Rajd Wisły po raz kolejny stanowi rundę aż trzech cykli – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. To oznacza, że 64. edycja „Wisełki” będzie miała bardzo bogatą i ciekawą obsadę. Wśród 100 rajdówek będą nie tylko współczesne samochody, ale także i piękne auta sprzed lat, w tym takie legendy, jak Audi Quattro, Fiat 131 oraz polskie konstrukcje, np. FSO Polonez 2000 czy rajdowa… Syrenka.
Organizacja rajdu samochodowego wiąże się jednak z utrudnieniami w ruchu. Odcinki dróg, na których będą rywalizować kierowcy i piloci muszą być wyłączone z normalnego ruchu i profesjonalnie zabezpieczone. Fragmenty dróg, które będą zamknięte, są zaznaczone na czerwono na mapach dostępnych na stronie rajdu – http://wisla.rsmsl.pl/kibice/mapy/. 15 września trasy poszczególnych odcinków specjalnych będą zamknięte zgodnie z poniższym harmonogramem:
- Odcinek Koniaków (5,02 km w gminie Istebna) – od 6:30 do 17:00
- Odcinek Kotelnica (7,4 km w gminach Milówka i Rajcza) – od 7:30 do 17:30
- Odcinek Kubalonka (6,18 km w gminie Wisła) – od 10:30 do 18:30
Organizator zawodów – Automobilklub Śląski, zwraca się z gorącą prośbą do mieszkańców okolic, w których odbędzie się rajd, o zaplanowanie wyjazdów, przyjazdów i podróży tak, by uniknąć dróg wyłączonych z ruchu. Jednocześnie organizatorzy apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa podczas oglądania zmagań kierowców i ich pilotów.
Przypominamy, że po przejeździe samochodu oznaczonego literą „C” pod żadnym pozorem nie wolno przechodzić przez trasę odcinka, a także poza strefy wyznaczone taśmami. Ponadto na trasę odcinka absolutnie nie wolno wjeżdżać samochodami, ani innymi środkami transportu, nawet rowerami. Prosimy także o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych i gospodarczych. Ważne jest także respektowanie wszystkich poleceń ludzi czuwających nad bezpiecznym przeprowadzeniem rajdu, czyli policjantów oraz osób zabezpieczających trasę zawodów.
Organizatorzy zapewniają również, że w czasie trwania rajdu nikt z mieszkańców nie zostanie pozbawiony opieki medycznej. W przypadku konieczności pilnego wezwania służb ratunkowych wystarczy skontaktować się z najbliższym z sędzią stojącym przy trasie (osoby w kamizelkach odblaskowych), a niezbędnej pomocy udzielą służby znajdujące się na starcie odcinka specjalnego (pogotowie ratunkowe i straż pożarna).
Patronat honorowy nad 64. edycją Rajdu Wisły objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego.
Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także: Motul, Ramirent, Polski Związek Narciarski, Hotel Ogrodzisko, Renault Wektor, Ireco Motorsport, Hotel i Restauracja Złoty Groń, Wiślańskie Centrum Kultury, Makita oraz VanFart.pl. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Autoklub.pl, Motowizja, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl, Infobeskidy.eu, Classicauto, Rally and Race oraz Kronika Rajdów.
Mapa 64. Rajdu Wisły – kliknij, aby powiększyć
Mapa odcinka Koniaków (gmina Istebna) – kliknij, aby powiększyć
Mapa odcinka Kotelnica (gminy Milówka i Rajcza) – kliknij, aby powiększyć