Jubileusz rajdu, jubileusz klubu

W weekend 27-28 września w Beskidach będzie można zobaczyć w akcji rajdowe załogi i ich samochody. Okazją do tego będzie 65. edycja Rajdu Wisły. Organizatorem imprezy jest Automobilklub Śląski, który w tym roku obchodzi 95. rocznicę istnienia.

Rajd Wisły to ważny punkt w kalendarzu sportów motorowych w Polsce i jeden z najstarszych rajdów w naszym kraju. Jego historia pełna jest zaciętych pojedynków toczonych przez uznanych zawodników, które niejednokrotnie decydowały o losach tytułów mistrzowskich. Tym, co przyciąga rajdowców na Rajd Wisły są wyjątkowe trasy w Beskidach – wąskie i kręte. Praktycznie każdy fragment odcinków specjalnych stanowi spore wyzwanie. Duże umiejętności i doświadczenie, ale także pokora są potrzebne, aby szybko i pewnie pokonać trasę tych zawodów.

Tak, jak w poprzednich latach, również w 2019 roku do rywalizacji w Rajdzie Wisły staną uczestnicy trzech rajdowych cykli. Gwoździem programu będzie rywalizacja w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Impreza organizowana przez Automobilklub Śląski jest czwartą z sześciu rund tegorocznych mistrzostw. Na odcinkach rajdu zmierzą się także uczestnicy GO+ Cars Historycznego Pucharu Południa, czyli cyklu dla kierowców i pilotów, którzy na rajdowych trasach chcą się ścigać klasycznymi samochodami sprzed kilku dekad. W ten sposób utrzymana zostaje różnorodność motoryzacyjnych wrażeń podczas Rajdu Wisły, w którym w poprzednich latach także brali udział zawodnicy w historycznych rajdówkach. – W tym roku wzbogacamy harmonogram ścigania w Rajdzie Wisły o krótki, ale widowiskowy prolog zaplanowany na piątkowy wieczór, tuż po ceremonii startu. W sobotę zawodników czeka rywalizacja na trzykrotnie pokonywanych oesach Kotelnica i Koniaków – wyjaśnia Andrzej Szkuta, dyrektor 65. Rajdu Wisły.

Wymagające próby przygotowywane przez Automobilklub Śląski stanowią nie tylko wyzwanie, lecz są także świetną szansą na budowanie sportowego doświadczenia, tak ważnego w tym sporcie. Z myślą o początkujących kierowcach, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w rajdach organizatorzy przygotowali także Super KJS. Uczestnicy tej rywalizacji będą się ścigać na skróconych wariantach oesów Rajdu Wisły. W zawodach mogą brać udział amatorzy, czyli zawodnicy bez licencji sportu motorowego. Naturalnie kierowca musi posiadać prawo jazdy, a jego samochód musi mieć zgodne z regulaminem wyposażenie bezpieczeństwa (np. klatkę bezpieczeństwa). – Zawodnicy startujący w Rajdzie Wisły niejednokrotnie podkreślali, że rywalizacja w Beskidach była dla nich dobrą szkołą rajdowej jazdy. Dlatego z myślą o pasjonatach sportu motorowego, którzy sukcesywnie i z determinacją chcą rozwijać swoje umiejętności, przygotowaliśmy zawody w popularnej formule Super KJS. Myślę, że szansy ścigania się na odcinkach Rajdu Wisły nie trzeba reklamować. Zgłoszenia będziemy przyjmować od 5 września – mówi Andrzej Szkuta.

Zawodnicy walczący o punkty w mistrzostwach Śląska oraz w HPP GO+ Cars przejadą trasę o łącznej długości 192 km, z czego blisko 47,5 km to dystans siedmiu odcinków specjalnych. Bazą rajdu będzie kompleks Zagroń w Istebnej. Tam zlokalizowany będzie także park serwisowy – miejsce, w którym kibice mogą z bliska zobaczyć rajdówki i pracę mechaników. Więcej informacji o tegorocznym Rajdzie Wisły można znaleźć na stronie www.rajd-wisly.pl.

Harmonogram 65. Rajdu Wisły

Piątek, 27 września

18:50 – start rajdu (Wisła, Plac Hoffa)
19:00 – OS1: Wisła (2,5 km)

Sobota, 28 września

8:10 – serwis A: 10 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
8:38 – OS2: Koniaków 1 (7,41 km)
9:11– OS3: Kotelnica 1 (7,57 km)
10:41 – serwis B: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
11:24 – OS4: Koniaków 2 (7,41 km)
11:57 – OS5: Kotelnica 2 (7,57 km)
13:27 – serwis C: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
14:10 – OS6: Koniaków 3 (7,41 km)
14:43 – OS7: Kotelnica 3 (7,57 km)
16:38 – ceremonia mety (Istebna, amfiteatr przy skoczni)

Partnerzy