Historia Rajdu Wisły: Złote lata (część 2.)
Rajd Wisły, jeden z najstarszych rajdów w Polsce odbędzie się w tym roku już po raz 63. W swojej długiej historii impreza ta miała różne rangi – od mistrzostw Śląska, do mistrzostw Europy. Na listę zwycięzców wpisało się aż 20 zawodników.
Sobiesław Zasada swoje siódme i ostatnie zwycięstwo w Rajdzie Wisły odniósł w 1974 r. W kolejnych latach pojawili się kierowcy chcący powalczyć z jego rekordem. Najbliżej tego osiągnięcia był Marian Bublewicz, który Wisłę wygrywał sześciokrotnie. Tragiczny wypadek, który w 1993 r. przerwał karierę olsztyńskiego kierowcy nie pozwolił mu kontynuować tej serii. Dużo szczęścia do beskidzkiego rajdu miał także Robert Herba – spośród swoich 5 zwycięstw w klasyfikacji generalnej, aż trzy odniósł właśnie na tej imprezie.
W 1993 r. rajd stał się rundą Euro Rally Trophee. Ambicją organizatorów było jednak dołączenie do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy, co udało się zrealizować w 1998 r., kiedy to Rajd Wisły został rundą ME o współczynniku 2. Złote czasy, gdy na Śląsku ścigali się Krzysztof Hołowczyc, Janusz Kulig, czy Leszek Kuzaj, trwały do 2003 r. Ten rok przyniósł jednorazową zmianę formatu – bazą rajdu zamiast Wisły było Jastrzębie-Zdrój, a cała impreza nosiła nazwę Rajdu Śląska. Po rocznej przerwie związanej z problemami finansowymi, przez kolejne 10 lat zawody nie miały statusu rundy RSMP – zamiast tego odbywały się w ramach Pucharu PZM. Wielki powrót nastąpił w 2013 r., jednak problemy ze skompletowaniem budżetu nadal doskwierały organizatorom i po trzech latach Wisła znów zniknęła z kalendarza RSMP. Od tego czasu rajd jest zaliczany Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz HRSMP.
Bez względu na rangę zawodów, co roku Wisłę odwiedzają tłumy kibiców, a organizatorzy dbają by trasy nadal wymagały sporych umiejętności od kierowców. Każdy kierowca startujący w Rajdzie Wisły musi pamiętać, że wśród zwycięzców imprezy byli najlepsi polscy zawodnicy.