O rajdzie

Rajd Wisły zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu kibiców. To jeden z najstarszych rajdów w Polsce. Rozgrywane od ponad 60 lat zawody co roku przyciągają rzesze fanów i najlepszych kierowców w Polsce. Na liście zwycięzców Wisły znajdują się m.in. Sobiesław Zasada, Marian Bublewicz, Robert Gryczyński czy Krzysztof Hołowczyc.

Janusz Kulig i Jarek Baran na trasie Rajdu Wisły 2001 (fot. z archiwum Jarka Barana).

Historia Rajdu Wisły sięga 1951 r., kiedy to pod koniec września kierowcy odwiedzili Wisłę by wziąć udział w 1. Ogólnopolskiej Jeździe Orientacyjno-Patrolowej. W 1955 r. postanowiono zmienić nazwę na Ogólnopolski Górski Rajd Samochodowy w Wiśle. Piąta edycja imprezy stała się także rundą Rajdowych Mistrzostw Polski. Nowa dekada przyniosła zmiany w kształcie rajdów, zaczęły się na nich pojawiać odcinki specjalne. Zmieniały się też nazwy rajdu. Od 1959 r. był to Rajd w Wiśle, a 5 lat później wprowadzono obowiązująco do dziś nazwę – Rajd Wisły.

W 1993 r. rajd stał się rundą Euro Rally Trophee. Ambicją organizatorów było jednak dołączenie do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy, co udało się zrealizować w 1998 r., kiedy to Rajd Wisły został rundą ME o współczynniku 2. Złote czasy, gdy na Śląsku ścigali się Krzysztof Hołowczyc, Janusz Kulig, czy Leszek Kuzaj, trwały do 2003 r. Ten rok przyniósł jednorazową zmianę formatu – bazą rajdu zamiast Wisły było Jastrzębie-Zdrój, a cała impreza nosiła nazwę Rajdu Śląskiego. Po rocznej przerwie związanej z problemami finansowymi, przez kolejne 10 lat zawody nie miały statusu rundy RSMP – zamiast tego odbywały się w ramach Pucharu PZM. Wielki powrót nastąpił w 2013 r., jednak problemy ze skompletowaniem budżetu nadal doskwierały organizatorom i po trzech latach Wisła znów zniknęła z kalendarza RSMP. Od tego czasu rajd jest zaliczany Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz HRSMP.

Pełna lista zwycięzców Rajdu Wisły.

Zwycięstwem w Rajdzie Wisły Sobiesław Zasada przypieczętował tytuł Rajdowego Mistrza Polski 1961.

Partnerzy